ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΡΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ

Συνεχή Ροή Ειδήσεων από το νησί

Κυριακή 23 Ιουλίου 2017

ειμαστε η Μπασκετικη χωρα του Πλανητη,,, με μελλον!! Φυσικά και μεγαλο παρελθον

Εθνική ομάδα U20 εκθρόνισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανίας και για 5η φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στον τελικό Eurobasket όπου αύριο θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ – Εκπληκτική εμφάνιση από τους Έλληνες διεθνείς που έκαναν κατάθεση ψυχής!

Στον προημιτελικό κόντρα στην Λιθουανία βρέθηκε στην... κόλαση (χάναμε με 15 πόντους λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου), αλλά στον σημερινό ημιτελικό με την Ισπανία η Εθνική ομάδα Νέων έκανε την απόλυτη μπασκετική εμφάνιση.

Με άμυνα για σεμινάριο, με επίθεση που θύμιζε playstation και... ελληνικό πάθος, διέλυσε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης που δεν μπόρεσε να την απειλήσει ποτέ κι έτσι αύριο το βράδυ (21:15) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στο Ισραήλ που επίσης κέρδισε πολύ εύκολα την Γαλλία.

Ο αγώνας
Οι Ισπανοί θεωρητικά ήταν το φαβορί, αλλά κόντρα σ’ αυτά τα παιδιά είχε ήδη αποδειχθεί πως αν δεν παίξεις, δεν θα κερδίσεις. Κι αυτό ακριβώς έπαθαν οι Ισπανοί.

Το γρήγορο 4-0 από την ελληνική ομάδα έγινε 4-3 με το τρίποντο του Λόπες, που ήταν το πρώτο τους καλάθι μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα, αλλά  όταν σκόραραν ξανά (στο 5’) η διαφορά είχε ήδη φτάσει σε διψήφιο νούμερο (13-3).

Το προσωρινό 13-7, έγινε 17-17 (κλέψιμο και αιφνιδιασμός) καθώς η ελληνική άμυνα ήταν για σεμινάρια (ο Γιούστα, το μεγάλο αστέρι των Ισπανών εξαφανίστηκε) για να φτάσουμε στο 24-9 (στο 8’) με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου μέσα σε αποθέωση! Στο τελευταίο κομμάτι της Α’ περιόδου οι Ισπανοί με ένα σερί 0-5 μείωσαν στους 10 (24-14), αλλά ήταν φανερό πως το παιχνίδι είναι στο δικό μας ρυθμό κι αυτό αποδείχθηκε στη συνέχεια.

Οι Ισπανοί σκόραραν για πρώτη φορά στη β’ περίοδο μετά από τρεισήμισι λεπτά και μπόρεσαν να μειώσουν σε 30-20 στο 17’, αλλά  ο Χαραλαμπόπουλος τους έκοψε το βήχα. Με δικό του καλάθι έγινε το 32-22 και στο 18’ έδειξε στους Ισπανούς πως χορεύεται το… ζεϊμπέκικο! Σταυρωτή ντρίμπλα, προσποίηση, καλάθι και φάουλ για το 35-22 με το ημίχρονο να μας βρίσκει στο +13 (37-24).

Οι Ισπανοί γνώρισαν πως έπρεπε να κάνουν κάτι άμεσα στις αρχές της 3ης περιόδου και στα πρώτα λεπτά έπαιζαν κόντρα στον Καρρά. Ο Έλληνας σέντερ έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο, ωστόσο η άμυνα μας είχε χαλαρώσει και οι Ισπανοί σκόραραν εύκολα με τη διαφορά να είναι στους 11 πόντους και όλα να είναι ρευστά μέχρι το 26’.

Εκεί ο Γιούστα χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, δέχθηκε τεχνική ποινή με τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί και αμέσως μετά με τρίποντο να στέλνει τη διαφορά στους 15 πόντους (54-39) την οποία κρατήσαμε ως το τέλος της 3ης περιόδου (60-45).

Οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να… πανικοβάλλουν την ελληνική ομάδα και στην εκκίνηση της 4ης περιόδου τους «σκότωσε» ο Χρηστίδης. Ο Έλληνας σέντερ με συνεχόμενα καλάθια έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους, ενώ από δική του ασίστ ο Σκουλίδας διαμόρφωσε το 67-45 κι ενώ απέμεναν 7 λεπτά για  να τελειώσει ο αγώνας.

Το πάρτι είχε αρχίσει στις κερκίδες, οι Ισπανοί έριξαν λευκή πετσέτα και το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν η τελική διαφορά με το σκορ να σταματά στο 77-56…

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24, 60-45, 77-56.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Φλιώνης 4, Καρράς 16 (8/10 δίπ.), Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3)(, Μουράτος 4, Τάταρης 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ναβάρο): Ντε Λα Ρουά, Γκαρσία 12 (1 τρίπ., 3/13 σουτ), Λόπεθ 5, Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4 (1/5 σουτ), Σορόγια, Μάρτι 12, Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαζάιρα 3 (1).

40': Τέλος του αγώνα η Ελλάδα στον τελικό θα αντιμετωπίσει αύριο το Ισραήλ! Τρομερή εμφάνιση από τους Έλληνες διεθνείς κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης!

39'30'': Μειώνουν οι Ισπανοί σε 77-56

39'10'': Καλάθι και 77-54!

38'10'': Αιφνιδιασμός και η διαφορά στους 22 (74-52)

37': 1/2 βολές και 72-52. Δεν τίθεται θέμα ότι έχουμε κερδίσει κι απλά απομένει να δούμε τη διαφορά

36'40'': Μειώνουν οι Ισπανοί σε 71-52

36'30'': Αντιαθλητικό φάουλ του Καρρά

35'30'': Αστοχεί στο λέι απ ο Καρράς

34'30: Ευστοχεί στη βολή από την τεχνική ποινή ο Χαραλαμπόπουλος

34'15'': Μειώνουν οι Ισπανοί στους 20 (70-50)

34': Τρίποντο του Δίπλαρου και πλέον μιλάμε για θρίαμβο καθώς το σκορ είναι 70-48!

33'30'': Νέο λάθος των Ισπανών

32'55'': Τρίποντο από τους Ισπανούς που μειώνουν σε 67-48.

32'35'': Ασίστ του Χρηστίδη και 67-45 από τον Σκουλίδα!

31'55'': Αστοχεί αυτή τη φορά ο Χρηστίδης

31'30'': Άστοχο τρίποντο των Ισπανών

31'10'': Και πάλι Χρηστίδης για το +20 (65-45)

30'25'': Καλάθι και φάουλ από τον Χρηστίδη! Για πρώτη φορά η διαφορά στους 17 (62-45) και με την βολή πήγαμε στους +18 (63-45)

29'59'': Επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ για τον Λούντζη που έχει δύο βολές. Ευστοχεί στη μία και η 3η περίοδος μας βρίσκει στο +15 (60-45)

29'10'': 1/2 βολές για τους Ισπανούς και 59-45

29': Απίθανο τρίποντο από τον Κόνιαρη που ανεβάζει τη διαφορά σε 15 πόντους!!!

28'45'': Αιφνιδιασμός σε δεύτερο χρόνο και μειώνουν σε 56-44

28'15'': Βολές για τους Ισπανούς που ευστοχούν σε μία μειώνοντας σε 56-42

28': Δύο βολές για τον Χαραλαμπόπουλο! Ευστοχεί και το σκορ στο 56-41

27'45'': Μειώνει ο Λόπες

27'25'': Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο και πάλι στο +15 (54-39)

27'05'': Επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή εις βάρος των Ισπανών με τον Γιούστα να φτάνει στα 4 φάουλ. Ευστοχεί στη βολή ο Χαραλαμπόπουλος και 51-39.

26'10'': Καλάθι και 50-39

25'45'': Άστοχο τρίποντο για την Ελλάδα

24'55': Φάουλ για τους Ισπανούς που μειώνουν με 1/2 σε 50-37

24'35'': Απίθανα πράγματα από τον Κόνιαρη ασίστ και καλάθι του Καρρά

24'25'': Τρίτο φάουλ του Χαραλαμπόπουλου και 48-36 με 2/2 βολές

24': Μαγική ασίστ Κόνιαρη και κάρφωμα του Καρρά για το 48-34!!!

23'40'': Άμεση απάντηση των Ισπανώ

23'30'': Κόνιαρης για τρεις και 46-32

23': Πάλι η διαφορά στους 11 (43-32) με τους Ισπανούς να σκοράρουν πιο εύκολα

22'50'': Καρράς και πάλι και 43-30

22'30'': Ωραία συνεργασία και καλάθι των Ισπανών που μειώνουν σε 41-30

21'15'': Μειώνουν και πάλι οι Ισπανοί

21': Πάλι ο Καρράς για το 41-26

20'40'': Καλάθι από τον Λόπες για το 39-26

20'20'': Καλάθι από τον Καρρά και στο +15 η Ελλάδα (39-24')

19'55'': Άστοχο τρίποντο για τους Ισπανούς! Το πρώτο ημίχρονο βρίσκει την Ελλάδα να προηγείται με 13 πόντους (37-24)!

19'35'': Μουράτος και 37-24!

19'10'': Αίρμπολ σε τρίποντο από τους Ισπανούς

18'20'': Μειώνουν σε 35-24 οι Ισπανοί

18'05'': Καλάθι και φάουλ από τον εκπληκτικό Χαραλαμπόπουλο ο οποίος χόρεψε... συρτάκι τον αντίπαλο του. 35-22 μπροστά η Ελλάδα

17'50'': Καλάθι από τους Ισπανούς για το 32-22

17'30'': Καλάθι και φάουλ από τον Σκουλίδα από την ασίστ του Χαραλαμπόπουλου! 32-20 το σκορ

17'10'': Βολές για τους Ισπανούς που μειώνουν σε 30-20

17': Δεν μετράει λανθασμένα το ελληνικό καλάθι.

16'05'': 2/2 βολές για την Ισπανία που μειώνει σε 30-18

16': Αστοχεί στο κοντινό σουτ ο Μουράτος

15'30'': Άστοχο τρίποντο των Ισπανών

14'50'': Φάουλ και βολές για τον Μουράτο που ευστοχεί και στις δύο για το 30-16

14'40'': Άστοχο τρίποντο από τους Ισπανούς

14'20'': Βήματα από τον Δίπλαρο

13'40'': Ο Καρράς από κοντά διαμορφώνει το 28-16

13': Καλάθι από τον Δίπλαρο και 26-14!

12'45'': Στο σίδερο και το σουτ των Ισπανών

12'25'': Δεν μπορεί να σκοράρει ο Καρράς

11'40'': Αστοχούν οι Ισπανοί. Χωρίς καλάθι στη β' περίοδο

11'30'': Τρίτο φάουλ σε ενάμιση λεπτό στη Β' περίοδο για την Εθνική

11'25'': Αστοχεί στον αιφνιδιασμό ο Δίπλαρος! Πολλές χαμένες ευκαιρίες για την ελληνική ομάδα!

11'10'': Δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά ο Χαραλαμπόπουλος

10'35'': Αστοχεί κι ο Κόνιαρης στο τρίποντο

10'15'': Αστοχούν οι Ισπανοί στην πρώτη επίθεση της Β' περιόδου

9'57': Άστοχο τρίποντο από το κέντρο για τον Λούντζη! 24-14 το σκορ της πρώτης περιόδου!

9'30'': Άστοχο τρίποντο για την Ελλάδα

9'10'': Αστοχεί στο κάρφωμα ο Καρράς και η Ισπανία στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 24-14

8'55'': Ένα ακόμη χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και βολές για την Ισπανία που μειώνει σε 24-12.

8'20'': Ο Βίλα με 2/2 βολές μειώνει σε 24-11.

8'10'': Τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το 24-9!!!

8': Πάλι η Ισπανία δεν μπορεί να τελειώσει την επίθεση της!

7'30'': 2/2 από τον Κόνιαρη και η Ελλάδα στο +12 (21-9) έχοντας 6/6 βολές και 7/8 σουτ!

7'05'': Πάλι ο Λούντζης είναι στις βολές, ευστοχεί και 19-9

6'50'': Αιφνιδιασμός των Ισπανών που μειώνουν (17-9)

6'15'': Κλέβει ο Λούντζης στον αιφνιδιασμό ο Φλιώνης και πάλι στο +10 (17-7)

5'50'': Απαντά με 2/2 βολές ο Λούντζης και 15-7

5'40'': 2/2 βολές από τους Ισπανούς και 13-7

5'28': Βήματα από τον Χαραλαμπόπουλο

5'03'': Σκοράρει ο Βίλα και μειώνει σε 13-5.

4'42': Καλάθι από τον Κόνιαρη και η διαφορά σε διψήφιο νούμερο (13-3)

4'40'': Ο Χαραλαμπόπουλος ποστάρει και κερδίζει εύκολα το φάουλ.

4'20'': Νέα εξαιρετική άμυνα και λήξη του χρόνου της επίθεσης των Ισπανών

4': Νέο μακρινό χουκ από τον Καρρά και η Ελλάδα στο +8 (11-3) με τους Ισπανούς να παίρνουν τάιμ άουτ!

3'30'': Νέο καλάθι από τον Χαραλαμπόπουλο για το 9-3

3'05'': Επιθετικό φάουλ των Ισπανών

2'50'': Απαντά με τον ίδιο τρόπο ο Χαραλαμπόπουλος για το 7-2

2'30'': Τρίποντο από τον Γκαρσία για το 4-3

2': Δίποντο του Φλιώνη και 4-0

1'45'': Εξαιρετική άμυνα και κλέψιμο

1'30'': Άστοχο τρίποντο των Ισπανών, αλλά παίρνουν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και τελικά κερδίζουν το φάουλ

1'10'': Άστοχο σουτ του Κόνιαρη

00'48'': Τέλος χρόνου στην επίθεση των Ισπανών

00'20'': 2-0 με το χουκ του Καρρά

21:15: Ξεκίνησε ο αγώνας
21:14: Φλιώνης, Κόνιαρης, Λούντζης, Χαραλαμπόπουλος και Καρράς η αρχική πεντάδα της Εθνικής.

21:10: Μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τη σπουδαία αναμέτρηση και ήδη αρκετός κόσμους υπάρχει στο κλειστό 'Δύο Αοράκια' στο Ηράκλειο, ενώ αυτή την ώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

21:07: Στον πρώτο (χρονικά) ημιτελικό το Ισραήλ διέλυσε την Γαλλία επικρατώντας με 74-52 και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τον τελικό.

21:00: Υπενθυμίζουμε ότι σε φιλικό αγώνα που είχε γίνει στα Χανιά, πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η ελληνική ομάδα επικράτησε με 79-74.