ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΡΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ

Συνεχή Ροή Ειδήσεων από το νησί

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Θρύλε, τα σπας…

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός… γκρέμισε το απόρθυτο μέχρι σήμερα «φρούριο» της Χίμκι, επικρατώντας 87-82 στη Μόσχα για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης.

(Photo: Action Images)
Ακόμα ψάχνει από πού της ήρθε! Η αήττητη για 20 εντός έδρας παιχνίδια Χίμκι, είδε τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από το -13 και να της «κλείνει το σπίτι» με σκορ 87-82 για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Απίστευτη εμφάνιση από τον Χάινς (19π), εξαιρετικά κρίσιμα καλάθια από τον Σπανούλη (19π), έδωσαν την 4η νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Η ομάδα του Μπαρτζώκα για ένα ημίχρονο δεν είχε απάντηση στην απίστευτη εμφάνιση του Πλάνινιτς και την δύναμη των Ντέιβις, Λόντσαρ. «Κυνηγούσε» τους Ρώσους συνεχώς, βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους αλλά κάποια στιγμή… θυμήθηκε τον καλό του εαυτό.

Με άμυνα από «ατσάλι», έναν Χάινς να παίζει λες και είναι 2.15μ, έναν Άντιτς να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια όπως και ο Σλούκας και τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση στα κρίσιμα, κατάφερε να γυρίσει το ματς, να πάρει τη νίκη με σκορ 87-82 και να κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Χαρακτηριστικό της απόδοσης των Πειραιωτών στο τέλος είναι ότι το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο ήταν 22-33, κάτι που αποτυπώνει με πόσο πάθος αλλά και μυαλό έπαιξαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο τέλος.

Με τέσσερις νίκες πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους Ρώσους και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ.

Το ματς:

Κοντά αλλά με προβλήματα…
Πάουελ, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Σπανούλης και Λο άρχισαν το ματς για τον Ολυμπιακό απέναντι σε μία Χίμκι που από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Λόντσαρ κοντά στο καλάθι. Ο Κροάτης σέντερ μπήκε δυνατά και δημιούργησε πρόβλημα στον Αμερικανό σέντερ των «ερυθρολεύκων» που δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει. Για την ελληνική ομάδα ο Παπανικολάου νικούσε στις πρώτες φάσεις κατά κράτος τον Ρίβερς και με δικούς τους εφτά πόντους έκανε το 7-7.

Οι Ρώσοι όμως είχαν ξεκάθαρο πλάνο. «Χτυπούσαν» στον Πάουελ που ήταν εκτός τόπου και χρόνου και η γραμμή ψηλών έμοιαζε με αφύλακτη διάβαση. Έτσι έφτασαν γρήγορα στο 13-7 και ανάγκασαν τον Μπαρτζώκα να ρίξει στο παρκέ τον Σερμαντίνι. Το θετικό για τους Πειραιώτες ήταν ότι επιθετικά Πρίντεζσης και Παπανικολάου έδειχναν σε καλή μέρα, αμυντικά όμως τόσο ο Μόνια που μπήκε όσο και ο Όγκουστιν, δημιουργούσαν προβλήματα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 23-19 με τον Ολυμπιακό να έχει ξεκάθαρο πρόβλημα στα κοψίματα μέσα στην ρακέτα του.

Όσο ο Πλάνινιτς έκανε ό,τι ήθελε…
Η είσοδος του Άντιτς αλλά και του Σλούκα αλλά και η… ανάκαμψη του Παπανικολάου, είχαν αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ και πέτυχε πόντους φτάνοντας στο 25-23, πολύ γρήγορα. Ο Μπαρτζώκας έβαλε και τον Χάινς στο ματς ενώ ο Κατσίβελης πρόσφερε «αμυντική αποστολή» για λίγα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πιο επιθετική την άμυνά τους και αυτό δυσκόλεψε τους Ρώσους που άριχσαν να υποπίπτουν και σε λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει κοντά στους πέντε πόντους.

Ο Κουρτινάιτις επανέφερε το κοντό σχήμα για την Χίμκι ώστε να τρέξει και τα κατάφερε. Ο Πλάνινιτς ήταν εξαιρετικός. Εκμεταλλεύτηκε τα όποια «κενά» στην άμυνα του Ολυμπιακού, μοίρασε την μπάλα τέλεια (8 ασιστ) και πήρε πόντους και από τον Ντέιβις κοντά στο καλάθιμ ανεβάζοντας την διαφορά στο 36-28, 3΄πριν το ημίχρονο. Ο Σπανούλης αντιμετώπιζε προβλήματα από το καλό μαρκάρισμα των παικτών που πήγαιναν πάνω του σε αντίθεση με τους παίκτες της Χίμκι που έπαιρναν σουτ με καλές προϋποθέσεις, ευστοχούσαν και κάπως έτσι έφτασαν στο 43-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

«Ξύπνησε» και πλησίασε

Η Χίμκι μπήκε πολύ δυνατά και στην τρίτη περίοδο. Ο Πλάνινιτς έφτιαχνε παιχνίδι και όταν χρειαζόταν σκόραρε ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην μπορεί να ευστοχήσει από την περιφέρεια (0/9). Ο Μπαρτζώκας δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα και κάποια στιγμή κατάφερε να βρει ένα που έβγαλε λίγη περισσότερη ενέργεια στο παρκέ. Μείωσε σε 52-47 στα μισά της περιόδου αλλά η αστοχία του στα σουτ τριών πόντων δεν του επέτρεψε να πάει το ματς στο καλάθι την ώρα που οι Ρώσοι είχαν εγκλωβιστεί για κάποιες φάσεις στο επιθετικό κομμάτι τους.

Ο Σπανούλης κατάφερε να πετύχει το 2ο τρίποντο της ομάδας του σε 14 προσπάθειες , ο Χάινς έπαιζε σαν «τεράστιος» ψηλός και έδινε λύσεις αλλά η Χίμκι έμενε στο +6 χάρη σε πόντους του Ντέιβις. Το 60-54 έμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου με τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι μπορεί αν βελτιώσει κάποια πράγματα, να «χτυπήσει» το ματς.

Απίστευτο και όμως… Ολυμπιακό
Σπανούλης και Χάινς πλέον είχαν βρει χώρο για να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο αρχηγός των Πειραιωτών όταν ερχόταν πάνω η βοήθεια, πάσαρε στον Αμερικανό που έκανε θράυση κάτω από τα καλάθια. Ένα τρίποντο του Σλούκα έκανε το σκορ 62-59 στα πρώτα λεπτά της περιόδου ενώ ακολούθησε ένα του Σπανούλη για να μειώσει ο Ολυμπιακός στο καλάθι (64-62). Η Χίμκι έβρισκε πόντους κυρίως από σουτ μέσης απόστασης και έτσι έμενε μπροστά στο σκορ, έχοντας όμως χάσει την συγκέντρωσή της στην άμυνα. Ο Άντιτς μπήκε στο κόλπο των… σουτ, έφτασε στους 11 πόντους και έδωσε τεράστια ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του. Ο Σλούκας βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει ένα ελεύθερο τρίποντο, το έβαλε και έφερε το ματς στην ισοπαλία (68-68), 6.17΄για το φινάλε του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός «χτύπαγε» την Χίμκι με το μέχρι τώρα αδύναμο σημείο του, τα τρίποντα. Ο Λο με ένα δικό του έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του 71-68 και οι Ρώσοι πλέον προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στη νέα πραγματικότητα του αγώνα. Ο Χάινς έκανε… πλάκα στους αντίπαλους ψηλούς και με δικό του γκολ-φάουλ έγινε το 76-70, 3.30΄πριν το φινάλε! Δύο κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων» και ένα τρίποντο του Κόπονεν έκαναν ξανά το ματς ντέρμπι (76-74) και το φινάλε έγινε θρίλερ. Χάινς και Σπανούλης με «τεράστια» καλάθια έβαλαν τον Ολυμπιακό στο +4 (82-78), 27΄΄ πριν το τέλος και το ματς πήγε στις βολές. Οι Πειραιώτες εκεί ήταν ψύχραιμοι και πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 7, Φριντζόν 5, Κόπονεν 8 (2 τρ), Λόντσαρ 19 (9 ριμπ), Ρίβερς, Βιάλτσεφ, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17 (13 ασ), Ντέιβις 20 (9 ριμπ), Νίλσεν 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19 (6 ριμπ), Λο 5 (1 τρ), Άντιτς 11 (8 ριμπ), Σπανούλης 19 (7 ασ), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2 τρ), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1 τρ), Κατσίβελης